Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟ

Μία ακόμη νίκη, που την διατηρεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ. Οι «ερυθρόλευκοι», στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του βορρά στη Γ’ Εθνική, πέρασαν νικηφόρα από τη Λάρισα επικρατώντας με 63-60 του τοπικού Αστέρα.

Αγωνιστικά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με διαφορά 9 πόντων (19-28).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το ματς έγινε ντέρμπι, με τον ΦΙΛΙΠΠΟ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μια ακόμη σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την επάνοδο στη Β’ Εθνική.

Δεκάλεπτα: 4-4, 19-28, 38-42, 60-63

Διαιτητές: Τζιρτζιμάλης-Τζίμα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λιάγκας): Αθανασόπουλος 14 (2), Κυρίτσης 6 (2), Σαριμπαλίδης 17 (2), Σουλιώτης 9, Λάππας 6 (1), Τριανταφύλλου 8.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Κοθράς 11, Χατζηχαρίσης, Τριχόπουλος 2, Προδρόμου 25 (4), Παπαδόπουλος, Παπαπέτρου 6 (2), Κουτάντζης, Κοτσάμπασης 11 (2), Κόγιας, Κασαμπαλής 8, Καραμουσκέτας.

Εντός έδρας ήττα για τον ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Όσον αφορά τον ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, γνώρισε μία ακόμη ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Ηρακλή Κοζάνης με σκορ 81-63.

Δεκάλεπτα: 22-26, 43-46, 50-70, 63-81

Διαιτητές: Αγορογιάννης-Βογιατζής