Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2017

MΠΑΚΑ Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ

Χάρη σε γκολ του Κάρλος Μπάκα στο 88' η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα απέφυγε μια... άσχημη γκέλα στο San Siro και με αγώνα λιγότερο βρίσκεται στο -2 από την 3η θέση της Serie A και την Νάπολι. Οι Rossoneri ακολούθησαν τις υπόλοιπες ομάδες που πήραν τρίποντα στο φινάλε των αγώνων, επέστρεψε στις νίκες και συνεχίζει να ελπίζει. Η τελευταία νίκη της Κάλιαρι κόντρα στην Μίλαν ήταν το 1998 και από τότε έχει πάρει 6 ισοπαλίες εντός/εκτός έδρας σε 25 αγώνες. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα με Ρομανιόλι και Μπάκα, ο Νιανγκ στη συνέχεια είχε σουτ άουτ ενώ οι Σάρδοι απείλησαν μόνο όταν ο Αμπάτε ήταν εκτός εξαιτίας σκληρού μαρκαρίσματος από τον Μπρούνο Αλβες, όμως ο Ντοναρούμα σταμάτησε τον Μπαρέλα. Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία αλλά δεν μπορούσε να κάνει φάσεις στην άμυνα της Κάλιαρι, η οποία την κράτησε ήσυχοι μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.
Στην επανάληψη ο Ντεσένα σούταρε ψηλά από καλή θέση και οι Μπάκα, Νιανγκ δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Σούσο και ο Γάλλος δεν βρήκε στόχο ύστερα από κοντρόλ με το στήθος. Στο 68' ο Ισλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ και ο Ράφαελ σταμάτησε τον Λοκατέλι, που έκλεισε αυτή τη μέρα τα 19. Με λίγα λεπτά να απομένουν, ο Λαπαντούλα, που είχε μπει αλλαγή, έσπρωξε όντας πεσμένος την μπάλα στην πορεία του Μπάκα που μέσα από την περιοχή τελείωσε τη φάση για το 1-0. Ηταν το πρώτο γκολ του Κολομβιανού επιθετικού ύστερα από 594 λεπτά (98 μέρες), σερί που είναι το χειρότερό του χωρίς γκολ όσο αγωνίζεται στην Ευρώπη. Στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Αλβες είδε κόκκινη για μαρκάρισμα στον Μπάκα από πίσω.