Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΡΗΣ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Ο Άρης επικράτησε εύκολα του Προμηθέα Πατρών με 80-64 , χάρη σε ένα εντυπωσιακό 16-0 στην τρίτη περίοδο, και πλέον στρέφει την προσοχή του στα δύσκολα

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης με τον Προμηθέα συμβάδιζαν στο σκορ ,με τους γηπεδούχους να έχουν για πρωταγωνιστές τους Τζένκινς και Γιάνκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι πάλευαν σε κάθε φάση , με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας από την αρχή του αγώνα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξέφυγαν με 26-20 και 28-21 . Οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά για τον Άρη ήταν ο Καββαδάς με τον Τζάκσον , όπου ο ένας αντικαθιστούσε τον άλλον με επάξια. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να μείνει σε απόσταση βολής από τον Άρη , καθώς το ημίχρονο έκλεισε με +13 για την ομάδα των «κιτρίνων». 40-27 το σκορ της ανάπαυλας με 21-9 σκορ περιόδου.

Mε την έναρξη της επανάληψης ο Άρης μπήκε πολύ νωθρά και αφού αρχικά αύξησε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 11-0 και το παιχνίδι άρχισε να θυμίζει ξανά ντέρμπυ (42-36).Οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 8-0 και ανέκτησαν έτσι τη διψήφια διαφορά(51-41). Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 με το φωτεινό πίνακα να γράφει 57-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης δεν είχε όρεξη για νέα μπλεξίματα και κατάφερε να κάνει ένα εντυπωσιακό σερί 16-0. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 (73-48) και παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Ο Κάμινγκς( 16π.) με τον Τζένκινς (15π) πήραν τα όπλα τους και η ομάδα του Πρίφτη έκανε πάρτι σε άμυνα και επίθεση. Για τον Προμηθέα διασώθηκε ο Μπλάσινγκεϊμ (15π) και ο Γκίκας (10π). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά και το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 80-64 για τους «κίτρινους».

Πλέον άπαντες στο στρατόπεδο των "κιτρίνων" σκέφτονται τα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται με Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και κυρίως τον Παναθηναικό για τον τελικό του Κυπέλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-8,40-27,57-46,80-64

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 12 (7 ριμπ.), Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης, Τζένκινς 15, Κάμινγκς 16, Ζάρας 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 10 (6 ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς 5.

Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας, Σαρικόπουλος, Μπλάσινγκεϊμ 15, Φαγέ 8, Μουρ 8, Τζόουνς 7, Τόντιτς 6, Πέττας 2, Παπαντωνίου 1, Ντίκερσον 2, Γερομιχαλός 5.