Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 2017

ΝΙΚΗ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Έκανε το χρέος του απέναντι στα Τρίκαλα ο Άρης. Οι «κίτρινοι» επέβαλλαν από την αρχή του αγώνα το ρυθμό τους με «όπλο» την άμυν τους και πλουραλισμό στην επίθεση υπέταξαν με σκορ 82-63 των Θεσσαλών και έφτασαν τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα.

Nίκη ηρεμίας για τον Άρη, που έκανε το χρέος του απέναντι στα Τρίκαλα (82-63) και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2017. Αντίθετα, οι Θεσσαλοί γνώρισαν την όγδοη ήττα τους στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην προτελευταία θέση.

Τέσσερις παίκτες του Άρη είχαν διψήφιο πόντων (Τσαϊρέλης 15π., Μποχωρίδης 13π., Μούρτος 14π., Πρίουιτ 11π.), με το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κιτρίνων», Ομάρ Πρίουιτ να αφήνει θετικές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του.

Από την ομάδα του Κώστα Μέξα διασώθηκαν οι Τζόουνς, Μάρεϊ και Τέγιτς με 15, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης που προηγήθηκε με 6-0 στο 2΄. Οι Θεσσαλοί κατάφεραν με σερί 9-2 να πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (8-9) στο 5΄. Όμως οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή τον Πρίουιτ (8π.) απάντησαν με σερί 13-2 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13).

Όπως έκλεισε το δεκάλεπτο έτσι άρχισε το δεύτερο ο Άρης που ξέφυγε με 15 πόντους (29-14) στο 12΄. Συνέχισε να έχει σταθερά το προβάδισμα η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, με τα Τρίκαλα να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους οκτώ (37-29) στο 17΄, όμως το ημίχρονο τους βρήκε πίσω με 10 (44-34).

Ονειρικά ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τον Άρη, καθώς με πέντε σερί πόντους του Βασιλόπουλου πήρε εκ νέου προβάδισμα 15 πόντων (49-34), ενώ ξέφυγε με 23 (64-41) στο 28΄ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στους 21 (66-45).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το κρεσέντο τους και ξέφυγαν με 26 (75-49) στο 34΄.  Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Άρη να φτάνει με ευρύ τρόπο (82-63) στην τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα και να αφήνει τους Θεσσαλούς στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63