Δευτέρα 31 Μαΐου 2010

ΔΕΥΤΕΡΟΣ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε τελικά η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στους αγώνες κατάταξης των δεύτερων ομάδων των ομίλων της Γ’ Εθνικής. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στην παράταση με 72-74 (κ.α. 67-67) από τον Διαγόρα Ρόδου στον τελευταίο αγώνα που έγινε το πρωί της Κυριακής (30/5), χάνοντας στις λεπτομέρειες την πρώτη θέση της κατάταξης.
Παρόλα αυτά, η κατάκτηση της 2ης θέσης αποτελεί μεγάλη επιτυχία για τους Βεροιώτες, που είχαν να αντιμετωπίσουν πολύ δυνατές ομάδες, και δίνει πολλές ελπίδες για την άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.Αγωνιστικά, η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφάρισαν με τρίποντο του Λαμπρόπουλου (67-67) ενώ στη συνέχεια έβγαλαν την άμυνα όμως στα 7 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Τσακίρης αστόχησε σε σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου κι ενώ οι Ροδίτες προηγούνταν με 70-73, ο Ιωσηφίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Μαυρίδης που πήρε το ριμπάουντ κέρδισε φάουλ και μείωσε σε 72-73. Στη συνέχεια οι Βεροιώτες έκαναν φάουλ και ο Διαγόρας με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 72-74. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν στα τελευταία 2,5 δευτερόλεπτα να ανατρέψουν το σκορ με τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος όμως πάτησε γραμμή και το 72-74 παρέμεινε.
Διαιτητές: Κοτσίμπος - Παπαφωτίου. Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-35, 55-54, 67-67, 72-74ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Γκίμας): Μπαταούλας 11 (1), Μαυρίδης Β. 6 (1), Τσακίρης 2, Μαυρίδης Α. 17 (1), Ιωσηφίδης 12 (2), Χατζηκυριακίδης 4, Κοτσάμπασης 7 (1), Λαμπρόπουλος 13 (1).ΔΙΑΓΟΡΑΣ Ρ. (Τσακίρης): Αγαπιάδης 5, Παπαϊωσήφ 4, Μπανγκούρας 2, Παναγιωταράκος 13, Παρδακάς 13 (3), Νεραντζάκης 4, Δούβαλης 4, Σκορδάλης 12 (1), Τσαμπάς 17.* Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε το Ασβεστοχώρι με 78-71 και τερμάτισε τρίτος.