Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2017

ΤΡΑΓΙΚΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΤΕΡΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΤΗ ΝΙΚΗ

Ο Άρης ήταν σχεδόν σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ εκτός από το φινάλε που πήγε να πάρει τον αγώνα, αλλά τον έχασε στη παράταση με 95-94. Απόλυτα δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία έχουν οι «κιτρινόμαυροι».

Καλύτερη σε όλη την διάρκεια το ημιχρόνου ήταν η ομάδα της Μπάνβιτ και δικαίως ήταν μπροστά και στα δύο δεκάλεπτα. Ο Άρης κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ μόνο στην αρχή του αγώνα, πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι. Από εκεί και πέρα ήταν σταθερά πίσω στο σκορ. Οι Τούρκοι με πρωταγωνιστή τον Κορκμάζ, βρέθηκαν μέχρι και στο +11.

Η αντεπίθεση του Άρη άρχισε την τρίτη περίδο και στην τέταρτη πήγε να κάνει την απόλυτη ανατροπή φτάνοντας στο +5 στα δύο τελευταία λεπτά αλλά οι Τούρκοι με τη βοήθεια και των διαιτητών βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση και να στείλουν τον αγώνα στην παράταση (80-80 με χαμένη βολή των Τούρκων σε νεκρό χρόνο)..

Ο Άρης μπήκε στη παράταση απογοητευμένος από την τροπή του αγώνα, αλλά για δεύτερη φορά πήγε να κάνει μια απίστευτη ανατροπή. Ο Ντραγκίσεβιτς έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ αλλά ο Ορέλικ με καλάθι σε νεκρό χρόνο χάρισε στην Μπάνβιτ τη νίκη

Τα δεκάλεπτα και η παράταση: 21-16, 45-38 (24-22), 62-57 (17-19), 80-80 (18-23), 95-94 (15-14)

Αναλυτικά οι πόντοι των παικτών:

Μπάνβιτ: Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3, Ορέλικ 17, Κορκμαζ 20, Θίοντορ 22, Βίντμαρ 9, Τσαπέλ 9.

Άρης: Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18, Κάμινγκς 19, Ζάρας 12, Σίμτσακ 6, Γιάνκοβιτς 5, Καββαδάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 20.